X
تبلیغات
رایتل

عموسیبیلوو

سلام

دانشجوی معماری را حکایت کنند که از کار یکنفره به فغان آمده ، و روی گشاده از دست تحویل ترش کرده . شکایت پیش اوستاد برد ، و اجازت خواست که عزم کار گروهی دارم مگر به قوت بازو و دامن دیگری ! کامی فراچنگ آورم .
اوستاد گفت ای پسر خیال محال از سر بدر کن و پای قناعت در دامن سلامت کش که بزرگان گفته اند : آواز دهل نه به شنیدن است ، که چاره از دور نیوشیدن است !
دانشجو گفت : ای اوستاد فوائد این کار بسیار است از نظر نزهت خاطر و جر منافع و دیدن عجایب و شنیدن غرائب و غیبت اساتید و تضربت تلامیذ و تحصیل طریق در رفتن از کار و تجربت تعویض افکار ، چنانچه سالکان طریقت گفته اند .
اوستاد گفت : ای پسر منافع کار گروهی که گفتی بی شمارست ولیکن مسلم پنج طایفه راست :

نخستین : هم گروهانی که با وجود نعمت و مکنت کمک هایی دارد دلاویز و پیش مرگانی چابک ، هر روز به خانه ای و هر شب به کمکی و هر دم به مکتب اوستادی ، از نعیم دنیا متمتع .
دوم : هم گروهانی که به منطق شیرین و قوت فصاحت و مایه بلاغت ، هر جا که رود به خدمت او اقدام نمایند و اکرام کنند .
سیم : هم گروهانی خوبرو که درون صاحبدلان ! به مخالطت او میل کند که بزرگان گفته اند : اندکی جمال به از بسیاری مال . و گویند : روی زیبا مرهم دلاهای خسته است و کلید درهای بسته به وقت تحویل کار . لاجرم صحبت او را همه جای غنیمت شناسند و خدمتش را منت دانند .
چهارم : خوش فکرتی که به فکرت چند میلیون دلاری آب از جریان و مرغ از طیران باز دارد . فکرتش سوای سیرتش کار ساز است و در وقت کم چاره ساز . پس به وسیلت این فضیلت دل هم گروهان صید کند و هم گروهان ناسازگار به منادمت او رغبت نمایند و خدمت کنند .
و پنجم کمینه هم گروهی که به سعی بازو و عرق جبین و کد یمین جان همی کند تا آبرو از بهر نمره ریخته نگردد . پس بدان که بهترین آنان همین کمینه اند که تا پای جان در پس نمره نفس همی زدی چه تو در خواب بی خیالی غنوده باشی و چه تا سحرگاهان همراه او دسن کننده .

چنین صفتها که بیان کردم ای فرزند در کار گروهی موجب جمعیت خاطر است و داعیه طیب عیش . و آن که از این جمله بی بهره است بی خیال باطل در دانشگاه برود و دیگر کسش نام و نشان نشنود !

این متن زیبا رو در گذشته از وبلاگ خانوم نینا شاهرخی خوندم و اون رو در اینجا آوردم امیدوارم همیشه شاد باشید .

نظرات (2)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نوشته: علی از [ نیجریه ]
دست سعدی رو از پشت بستید.باارزوی موفقیت
شنبه 12 دی‌ماه سال 1383 ساعت 09:32 ب.ظ
امتیاز: 0 0
نوشته: از [ ایران ]
سلام مهندس متن زیبایی بود
یکشنبه 13 دی‌ماه سال 1383 ساعت 10:30 ق.ظ
امتیاز: 0 0