X
تبلیغات
رایتل

عموسیبیلوو

چندی پیش کتاب " عشق و سلطنت " " ماجرای پرشگفت کورش کبیر " " موسی نثر همدانی " رو می خوندم .  صفحه 24 چیز جالبی نوشته بود .

" سلن پادشاه یونان است در حالی که تو او را حکیم و شاعر معرفی می کنی ؟
اگرادات ( اسم کوروش کبیر هنگامی که چوپان بود و چون قرار بود که کورش رو بعد از اینکه به دنیا آمد به دستور پدر بزرگش به قتل برسد ولی چون او را به چوپانی سپردند که از او نگه داری کند و وزیر دربار دستور آموزش کوروش را داد  . ) جواب داد :
- بلی سلن رئیس جمهور یونان است ولی ملت یونان او را به واسطه دانستن فلسفه و سرودن شعر به مقام " آرگتنا " ( ریاست و سلطنت ) انتخاب کرده اند . سیو دو سال پیش از آن که به ریاست ملت یونان انتخاب شود ، سلن شاعری بیش نبود و در کمال سختی روزگار را می گذراند در آن هنگام جزیره " سلامین " را جمهوری  کوچک " مگا" از دست اهالی آتن گرفته بود و به تصرف در آورده بود . تلاش مردم در پس گرفتن آن جا بی نتیجه مانده و به جز خسارت چیزی از جنگ عاید آنها نشده بود در نتیجه از طرف دولت حکم شده بود که کسی در باب جزیره سلامین سخنی نگوید . سلن اشعاری ساخت و خود را به صورت فردی دیوانه در آورد و در کوچه و بازار آن اشعار را که همگی در ترغیب و تشویق مردم در باز پس سالامین بود خواند . این اشعار به واسطه قدرت بیانی که در برداشت طوری  مردم را به هیجان آورد که همگی برای فتح جزیره حاظر شدند . سلن خود پیشاپیش آنها از آتن خارج شد و بعد از چندین روز جنگ و درگیری سالامین را فتح کردند همین امر باعث شد ملت یونان به او گرویده و بالاخره به مقام آرگنتا رسید و قوانین مملکتی را اصلاح کرد . تا آن زمان رسم بود که طلبکاران ، بدهکاران خود را به اسارت می گرفتند. او این قانون را لغو کرد و بسیاری از بدهکاران آزادی خود را بدست آوردند . او بعد از فراغت از این کارها دو مجلس تشکیل داد ، یکی مجلس ملی که اعضای آن از طرف مردم هر سال یک مرتبه انتخاب می شدند و اینها مامورین و مباشرین دولت را انتخاب می کردند . دوم مجلس وزرا ء که مرکب از نه " آرگنتا " وزیر بود و هر کدام اصلاح و ترقی  قسمتی از امور مملکت تعیین شده بودند . قوانین مفید دیگری هم از طرف سلن وضع شده است از جمله این که هر کودکی موظف است علوم مختلفی همچون تاریخ ، حساب ، هندسه ، شعر ، بلاغت ، هیات ، رقص و موسیقی را بیاموزد .


امیدوارم همیشه شاد باشید .

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)